تبلیغات چاپی

روش های تبلیغات

روش های مختلف تبلیغات

در این مطلب چند مورد از روش های تبلیغات را بیان نموده و شرح می دهیم. شما می توانید با توجه به صلاح دید مجموعه خودتان و سیاست های داخلی مجموعه روش مناسب خود را انتخاب کنید.

روش تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی در گذشته یکی از پرکاربردترین شکل تبلیغات بوده و در انواع گوناگونی مانند روزنامه‌ها، مجلات، آگهی‌های تبلیغاتی، بروشورها و کاغذهای کوچک وجود داشتند. امروزه نیز گاهی از این روش ها استفاده می شود. در مواقعی که دسترسی به امکانات دیجیتالی وجود ندارد می تواند جایگزین مناسبی برای روش های امروزی باشد. همچنین این شکل از انواع تبلیغ به عنوان منبع مهم درآمد برای ناشران روزنامه‌ها و مجله‌ها نیز به شمار می رود. انواع تبلیغات چاپی که در این مطلب نام بردیم عبارتند از :

تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی

 • مجلات: این روش تبلیغات نرخ تبدیل (تبدیل مخاطبین به مشتریان وفادار) بالایی دارد و برای ارائه تبلیغات به گروه خاصی از مخاطبین در زمینه‌ای خاص، مناسب هستند. با این حال، تبلیغات در مجلات بسته به کیفیت مجله مربوطه و حیطه فعالیت آن می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد.
 • روزنامه‌ها: معمول ترین نوع تبلیغات چاپی روزنامه‌ها هستند. در اصل، روزنامه‌ از مخاطب بالایی برخوردار است و به نوعی تبلیغات کارآمد به شمار می رود.
 • بروشور: این ابزار معمولاً با هدف فراهم ساختن شناخت کامل تر درباره محصول یا سرویسی است که تبلیغ می شود. پیشنهاد می شود که به جای بروشورهای چاپی که معمولا پاره یا گم می شوند و محدودیت هایی نیز دارند از بروشور آنلاین استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد بروشور آنلاین کلیک کنید.
 • کاغذهای کوچک : این روش تبلیغاتی به شکل برگه‌های کوچک هستند که در مکان‌های خاص به دست مردم داده می‌شوند. در اصل، این روش، امکان رسیدن پیغام کسب‌وکار مربوطه به دست مخاطبین را بالا برده و بیشتر برای بازاریابی کسب‌وکارهای محلی مناسب هستند زیرا توزیع آن ها مانند بروشورها کار سختی است.
 • تبلیغات خبرنامه: خبرنامه‌ها به مجله‌هایی می گوییم که از طریق پست یا ایمیل به علاقمندان ارسال می‌شوند. بازاریابی با روش خبرنامه، به دلیل هزینه کم و دسترسی کارآمد، راهی مناسب برای جذب گروه مخاطبین هدف می باشد.

روش تبلیغات محیطی

یکی از به صرفه ترین روش‌ها و بهترین استراتژی‌های تبلیغاتی برای بازاریابی کسب‌وکار مربوطه هستند. در حقیقت، این روش از انواع تبلیغ ، البته در صورت استفاده درست، خلاقیت زیاد و گزینش مکان مناسب، می‌تواند تاثیرزیادی در جذب مخاطب داشته باشد. در واقع، تبلیغات محیطی شامل نصب تبلیغی ثابت در مکان‌هایی است که به صورت مداوم در معرض دید مخاطب بوده و احتمال جذب گروه مشتریان هدف بالایی دارند. دسته‌بندی‌های رایج برای تبلیغات محیطی شامل موارد زیر می باشند :

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی

 • وسایل حمل و نقل: در این روش پوسترهای تبلیغاتی روی وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی، اتوبوس و دوچرخه به روش های خلاقانه‌ای نصب می‌شوند.
 • پایانه‌های نمایشگر الکتریکی: در این مورد نیز می‌توان با کاهش هزینه مربوط به چاپ تبلیغات بنری و بیلبوردها، اقدام به نمایش پیام تبلیغاتی کسب‌ وکار مربوطه به گروه مخاطبین هدف کرد.
 • تبلیغات اسپانسری: تبلیغات اسپانسری به روشی اشاره دارد که در آن شرکت مورد نظر در ازای پرداخت هزینه‌های یک برنامه اقدام به تبلیغ محصول، سرویس و برند خود می‌کند. علاوه بر این، نکته مهم در ارتباط با تبلیغات اسپانسری این است که روش تبلیغ مذکور هم در تبلیغات اینترنتی مشاهده می‌شود و هم در گروه تبلیغات محیطی جای دارد.
 • روش بازاریابی چریکی : تبلیغات چریکی یکی از روش‌های کم‌هزینه بازاریابی است که در آن بازاریابان با استفاده از تکنیک‌های خلاقانه، در عین حال غیرمتعارف و همچنین بدون نیاز به بودجه‌های هنگفت، به هدف مورد نظر خود دست پیدا می‌کنند. انواع تبلیغ چریکی را می‌توان به دو دسته بازاریابی ویروسی و بازاریابی دهان به دهان تقسیم کرد.
 • بازاریابی ویروسی : یک روش کارآمد برای بازاریابی بوده که در آن، مخاطبین به انتقال پیام مارکتینگ کسب ‌وکار مورد نظر تشویق می‌شوند.
 • بازاریابی با روش دهان به دهان: در این روش افراد با دیدن بیلبوردهای تبلیغاتی جذاب و خنده ‌دار آن را برای شخصی دیگر بازگو می‌کنند. در نتیجه کنجکاوی مخاطب و سرچ و نمایش برند مورد نظر، باعث می‌شود تا به طور ناخودآگاه محصول مربوطه تبلیغ شود.
 • بیلبوردها و بنرها: این راه تبلیغاتی معمولاً برای جذب مخاطبین هدف و بالابردن میزان فروش در مکان‌های شلوغ و در سطح شهر نصب می‌شوند که تأثیرگذاری بالایی روی مخاطبین داشته و احتمال جذب مخاطب را افزایش می دهد.

مواردی دیگر از تبلیغات محیطی مواردی مانند تبلیغات پل‌های هوایی، عابر پیاده، دیوارنویسی، دستگیره‌های تبلیغاتی، استندهای تبلیغاتی، لمپوست بنرها (سازه ساختن برای تبلیغ)، استیکرهای 3بعدی تبلیغات، استرابوردهای تبلیغاتی، تلویزیون‌های تبلیغاتی شهری، و سایر ابزارهای خلاقانه و غیرمعمول اشاره کرد.

تبلیغات به روش دیجیتالی

در جهان امروز تبلیغات دیجیتال یکی از معمول ترین روش‌های تبلیغاتی به شمار می‌روند. به عبارتی، امکان برقراری ارتباط با مشتریان با تلفن‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و بقیه ابزارهای دیجیتال مورد استفاده آنان به راحتی فراهم شده است. به همین دلیل، یک کمپین مناسب دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکار مورد نظر می‌تواند از جانب تعداد نامحدودی از کاربران مورد توجه قرار گرفته و از سمت دیگر محدودیت‌های فیزیکی، مکانی و زمانی ندارد. همچنین این روش به خوبی می‌تواند گروه مخاطبین هدف را جذب کرده و به روش کارآمدی، پیام مارکتینگ مورد نظر را به آنان منتقل کند.

تبلیغات دیجیتالی

تبلیغات دیجیتالی

 • ویدئویی: این نوع از تبلیغات در فضای آنلاین، از نظر دیداری و شنیداری جذابیت بیشتری برای مخاطبین دارند؛ چراکه ویدیو از گزینه های شنیداری و دیداری زیادی برخوردار است و نسبت به متن اطلاعات زیادی را در مدت‌زمان کوتاه تری انتقال می دهد.
 • ایمیل: در روش ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات ایمیلی، محصول کسب‌وکار مورد نظر یا بقیه مطالب مرتبط با آن، از راه ایمیل با کاربران هدف به اشتراک گذاشته می‌شود. به علاوه، این کار به دو روش انجام می‌شود؛ 
  1. روش اول بدین صورت است که ایمیل‌ها از طریق پایگاه داده کسب‌وکار به اشخاص ارسال می‌شوند.
  2. روش دوم هم به این شکل است که پیام‌های تبلیغاتی به کاربرانی ارسال می‌شوند که در خبرنامه وب‌سایت کسب‌وکار مورد نظر عضو شده‌اند.
 • اینترنتی: تبلیغات اینترنتی روش‌های گوناگونی داشته و با انتقال پیام مارکتینگ کسب‌وکار مورد نظر از روش  اینترنت منجر به جذب مخاطب می‌شوند. به طور کل، انواع تبلیغ اینترنتی در چند دسته‌بندی معمول، در کانال‌ها و رسانه‌های مختلف اجرا می‌شوند. در ادامه با هر یک از آن‌ها آشنا می‌شویم:
 • بنری: بنرهای تبلیغاتی به طور معمول برای انتقال پیام مارکتینگ کسب‌وکار در سایت‌های پربیننده و در حاشیه‌های اطراف آن مورد استفاده قرار می‌گیرند که با طراحی‌های جذاب توجه کاربر را به خود جلب می‌کنند. به عبارتی، در روش تبلیغات بنری تصویر یا مطلبی از کسب‌وکار مورد نظر برای یک زمان محدود در سایتی درج شده و هزینه آن هم بر اساس تعرفه‌های سایت مبدأ مشخص می‌شود.
 • متنی: این نوع تبلیغ متشکل از کلماتی است که به شکل هایپرلینک به وب‌سایت شرکت تبلیغ‌کننده وصل می‌شوند و با کلیک روی آن‌ها کاربر به وب‌سایت مورد نظر هدایت می‌شود. این روش هزینه نسبتاً پایینی داشته و امکان جذب سریع و آسان مخاطب را فراهم می کند. همچنین تبلیغات متنی بسیار منعطف هستند و نمایش آن‌ها در بسترهای گوناگون بدون احتیاج به تغییر ممکن است. با این وجود، تبلیغات متنی نسبت به تبلیغات تصویری جذابیت و تأثیرگذاری کمتری دارند. به عنوان یک نمونه از تبلیغات متنی معمول می‌توان به تبلیغ در موتورهای جستجو اشاره کرد:
 • تبلیغ در موتورهای جستجو: در این روش تبلیغ مورد نظر در موتورهای جستجو مثل گوگل، یاهو، بینگ و سایر موتورها بر اساس کلمات کلیدی نمایش داده می‌شود. به بیان دیگر، زمانی که کاربر عبارت خاصی را جستجو می‌کند، لینک‌های تبلیغاتی در بالا، پایین یا کنار لیست نتایج جستجو دیده می‌شوند. از سوی دیگر، تبلیغ در موتورهای جستجو به سفارش‌دهندگان تبلیغ این امکان را می‌دهد تا محصولات یا خدمات خود را در معرض دید کاربرانی بگذارند که در موتورهای جستجو به دنبال آن می‌گردند. یک مورد از این تبلیغات، تبلیغ با استفاده از سرویس گوگل ادوردز است.
 • شبکه‌های اجتماعی: تبلیغات از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز به 2روش انجام می‌شوند. در روش 1 کسب‌وکار مورد نظر یک پیج تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و … می سازد و پیام مارکتینگ خود را از این روش به گوش مخاطبین هدف می‌رساند. در روش 2 اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی به وسیله افراد موثر انجام می شود که در سال‌های اخیر و در شبکه‌های اجتماعی شدیدا رایج شده  ‌‌است. در این روش کسب‌وکارهای گوناگون به کمک افراد محبوب و مورد اعتماد مردم مثل هنرمندان، ورزشکاران، چهره‌های مشهور و … پیام تبلیغاتی خود را به مخاطبین منتقل می‌کنند.
 • همکاری مشارکتی: بازاریابی از طریق همکاری مشارکتی نوع دیگری از تبلیغات اینترنتی است که در آن برای انتقال پیام تبلیغاتی از مشارکت دیگران کمک گرفته می‌شود. در اصل ، این نوع از بازاریابی معمولاً بدین شکل انجام می‌شود که ابتدا شخص علاقمند به همکاری در سیستم بازاریابی مشارکتی ثبت‌نام می‌کند. بعد از آن لینکی اختصاصی دریافت می‌کند که با استفاده‌ی کاربران از آن و جذب ترافیک به وب‌سایت مقصد، مبلغ معینی نصیب او می‌شود. اضافه بر این، درآمد شخص مشارکت‌کننده هم معمولاً بر مبنای انجام یک عمل معین و سودآور مثل خرید یا پر کردن فرمی از سمت کاربر حساب می‌شود.
 • رپورتاژ خبری: رپورتاژ خبری روشی غیرمستقیم برای تبلیغات به کمک یک گزارش یا مقاله آموزشی است. در این روش با لحنی بی‌طرفانه درباره مزایای محصول یا سرویس کسب‌وکار مورد نظر صحبت شده، مخاطب متوجه تبلیغاتی بودن آن نمی‌شود و از این راه اعتماد او هم جلب می‌گردد. بنابراین، با منتشر کردن یک رپورتاژ خبری خوب در سایت‌های معتبر، نه فقط آگاهی کاربران نسبت به کسب‌وکارتان افزایش پیدا می کند، بلکه بک لینک‌هایی دریافت می‌کنید که در بالا بردن رتبه گوگل و بهبود سئوی سایتتان تأثیر زیادی خواهد داشت.
 • تبلیغات همسان: تبلیغات همسان یا Native Ads نوعی از تبلیغات بنری است که مشابه محتوا یا سایر مطالب میزبان است. در واقع، در این روش سایت میزبان تبلیغ مورد نظر را در کنار سایرمطالب سایتش و یکپارچه با قالب خود قرار می‌دهد و این امر باعث می‌شود تا کاربر اعتماد بیشتری به مطالب تبلیغ بکند و از کنار آن ساده نگذرد. در نتیجه، کاربر با کلیک بر روی تبلیغ، مستقیم به صفحه اصلی سایت مقصد یا بقیه لینک‌های مورد نظر هدایت می‌شود.
 • تبلیغات اپلیکیشن: در این روش، گروه مارکتینگ کسب‌وکار مورد نظر از یک اپلیکیشن خاص می‌خواهند تا در برنامه خود پیام تبلیغاتی آن‌ها را نمایش دهد. حال بسته به نوع تبلیغات کسب‌وکار مورد نظر، هزینه آن بر اساس کلیک یا بر اساس درج هر مورد تبلیغاتی محاسبه می‌شود.
 • اسپانسری: همان‌طور که اشاره شد، تبلیغات اسپانسری در مقابل پرداخت هزینه‌های یک برنامه به وسیله شرکت دیگر انجام می‌شود. به علاوه، این روش هم به صورت اینترنتی و هم به صورت محیطی انجام می‌شود. در حقیقت، در عصر حاضر بیشتر ویدئوهای فضای مجازی با این روش تولید می‌شوند ولی به‌ هر حال فعالیت اسپانسرها در برنامه‌های تلویزیونی و رویدادهای گوناگون هم قابل مشاهده هستند.
 • نوتیفیکیشن: روش تبلیغات با استفاده از نوتیفیکیشن در دنیای وب خیلی رایج است و تحت عنوان پوش نوتیفیکیشن هم شناخته می‌شود. برای نمونه، تصورکنید که وارد یک سایت یا فروشگاه اینترنتی شدید و از مطالب آن استفاده کردید و در موقع خروج در بخش بالای صفحه پیامی برای شما نمایان می‌شود، مبنی بر اینکه آیا تمایل به اطلاع از مطالب یا محصولات جدید این وب‌سایت دارید؟ در چنین شرایطی، اگر به سؤال مذکور جواب مثبت دهید، از این به بعد روی سیستم شما نوتیفیکیشن محصولات یا مطالب جدید ظاهرمیشود.
 • پادکست: در این روش محتوای تبلیغاتی در قالب صدایی به شکل پادکست در پلتفرم مورد نظر انتشار پیدا کرده و به ازای هر مورد تبلیغاتی یا هدایت کاربر به سایت مورد نظر هم مبلغی به مسئولین و صاحبان پلتفرم مبدأ داده  می‌شود.
 • جا دادن محصول: این روش از انواع تبلیغ به شکلی انجام می‌شود که در آن هیچ گونه اشاره مستقیمی به محصول یا سرویس مورد تبلیغ نمی‌شود. در حقیقت، در این روش محصول یا سرویس مورد نظر به صورت غیرمستقیم در متن، محتوا یا در بین ویدئویی قرار داده می‌شود که در دیدرس کاربران است. به عنوان نمونه، نمایش محصول در حین پخش فیلم یکی از راه های تبلیغ به صورت جا دادن محصول در آن است.
 • موبایلی: در تبلیغات یا بازاریابی موبایلی، تبلیغ محصولات یا خدمات کسب‌وکار مورد نظر در دستگاه‌های گوناگون قابل حمل یا همراه مثل موبایل و تبلت انجام می‌شوند. به طور معمول، تبلیغات موبایلی به 2 روش تبلیغ از راه پیام‌های متنی یا تبلیغات درون برنامه‌ای اپ‌های موبایل انجام می‌شوند. مزیت آشکار تبلیغات موبایلی برای کسب‌وکارها، استفاده مداوم کاربران از دستگاه‌های موبایل یا تبلت می باشد. درنتیجه تبلیغات موبایلی را می‌توان به عنوان یک روش مقرون به صرفه برای ارسال تبلیغات فوری و هدفمندی در نظر گرفت که در اسرع وقت به دست مخاطبین هدف می‌رسند. به اضافه، فناوری‌های تازه مثل تبلیغات موقعیت محور نیز امکان ارسال پیام‌هایی متناسب با مکان حضور مخاطبین را فراهم می کنند.

روش تبلیغات وسیع

تبلیغات وسیع از طریق کانال‌هایی مثل تلویزیون، رادیو و … انجام می‌شود و روشی تاثیرگذار برای تبلیغ است؛ چرا که امکان انتقال پیام‌های تبلیغاتی را از روش کلیپ‌های صوتی، تصویری یا حتی تصاویر ثابت برای کسب‌وکار مورد نظر فراهم می‌کند. با این وجود، این روش تبلیغاتی هزینه‌های بالایی داشته و در سال‌های اخیر با آمدن تبلیغات در دنیای دیجیتال تا حدودی ضعیف شده است. همان‌طور که بیان شد، رایج‌ترین راه تبلیغات گسترده استفاده از تلویزیون و رادیو می باشد:

 • رادیو: با گزینش کانال رادیویی مناسب برای تبلیغات، می‌توان مخاطبین خود را بسته به هدف کسب‌وکار مورد نظر جذب کرد.
 • تلویزیون: این روش در به وجود آوردن آگاهی از برند و تصویر برندی قدرتمند کارایی زیادی دارد. همچنین در مواردی که کاربر قادر به خواندن تبلیغات مورد نظر نیست، می‌توان آن را در قالب متنی در صفحه تلویزیون نمایش داد.

روش تجاری

در این روش تبلیغات با هدف معرفی تجارت و کسب‌وکار مورد نظر به مشتریان هدف انجام می‌شوند. علاوه بر این، مهم‌ترین موضوع در این روش آشنایی صاحبان کسب‌وکار با روش‌های تبلیغ است. به عبارتی، شما به عنوان مدیر یک کسب‌وکار برای ارائه هر چه بهتر محصول یا سرویس خود باید بدانید که برای نمونه چه متنی برای تبلیغ کسب‌وکارتان مناسب است؛ به شکلی که مخاطب به آسانی با محصولتان آشنا شده و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. به طور کلی، تبلیغات تجاری به 2 روش انجام می‌شوند که عبارتند از:

 • مستقیم یا صریح: در این نوع تبلیغ، آگهی‌دهنده پیام تبلیغاتی خود را به صورت مستقیم و صریح به اطلاع مخاطبان رسانده و مشتریان از تبلیغ بودن آن اطلاع کامل می‌یابند. برای نمونه، می‌توان آگهی‌های تجاری در رادیو و تلویزیون را مثال زد.
 • غیرمستقیم یا ضمنی: در این روش از تبلیغات آگهی‌دهنده می‌کوشد تا پیام خود را ضمن یک فرصت یا فعالیت‌ غیر تبلیغاتی به اطلاع مخاطبان برساند، به شکلی که همه یا اغلب مخاطبان متوجه تبلیغاتی بودن پیام نشوند. علاوه بر این خصوصیت تبلیغ ضمنی این است که لزوماً اشکال و قانون‌مندی‌های معین تبلیغ در آن به کار برده نمی‌شود؛ بلکه از فرصت‌های پیش‌ آمده به‌صورت زیرکانه و در راستای هدف تبلیغاتی مورد نظر استفاده می‌شود. به ‌طور نمونه، در یک فیلم سینمایی یک محصول از برندی خاص و در چند صحنه نمایش داده می‌شود.

روش ادغام برند و محصول

در این روش از انواع تبلیغ، برند کسب‌وکار مورد نظر با محتوای قسمت سرگرمی یا سایر قسمت هایی ادغام می‌شود که مورد استقبال کاربران هستند. در حقیقت، با استفاده از این روش، برند، محصول یا سرویس مورد نظر به همراه بخش‌هایی که مخاطبین زیادی دارند، در معرض دید کاربر قرار گرفته و به آن‌ها ارائه می‌شوند. به عبارت ساده‌تر، تبلیغ از طریق ادغام برند و محصول نوعی داستان‌پردازی معتبر است که با توجه به ترندهای روز، احتیاجات و خواسته‌های مصرف‌کنندگان و برند هر کسب‌وکار توسعه داده می‌شود.

روش شخصی

تبلیغات شخصی راهی است که در آن اشخاص روی خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. به بیان دیگر، در این روش افراد برند خودشان را تبلیغ می‌کنند. همچنین تبلیغات در این روش یا به وسیله خود فرد انجام می‌شود یا تیمی از افراد کاردان، با هدف معرفی فرد مورد نظر اقدام به تبلیغ برند شخصی او می‌کنند. به علاوه، این روش در صورت استفاده صحیح می‌تواند تأثیراتی به مراتب بیشتر از تبلیغات در فضای مجازی داشته باشد. از طرف دیگر، بیلبوردهایی که در خیابان‌ها زده می‌شوند، به دلیل رفت‌وآمد زیاد برای تبلیغ برند شخصی خیلی موثر هستند.

ارتباط موفق بامشتریان

روش ارتباط با مشتری

ارتباط موفق بامشتریان

ارتباط موفق بامشتریان

روش ارتباط با مشتریان

برای ارتباط موفق با مشتریان باید روش صحیح را انتخاب کنید و نکات مهمی را در نظر بگیرید. روش ارتباط با مشتری هم مثل هر کار دیگری علم خاص خودش را دارد.

اولین احساس مشتری از شما

۵۴% از مردم در سال ۲۰۱۷، دیگر از شرکت‌هایی که خدمات بد به مشتری ارائه می‌دهند، خرید نکردند.
در سال ۲۰۱۶، ۴۹٪ بود. این موضوع نشان دهنده اهمیت ارائه خدمات خوب به مشتری می باشد.
اگر واقعاً قصد دارید مشتریان خود را نگه دارید، آن ها را به مشتری وفادار تبدیل کنید و به تکرار فروش امیدوار باشید باید خدمات و یا محصولات خوب ارائه بدهید.
بخش زیادی از سطح رضایت مشتری در کل، از اولین احساسی است که شما زمان تماس با مشتری خود ایجاد می‌کنید.

کاهش زمان انتظار

انتظار زیاد روی مشتریان تاثیر منفی می گذارد. در حقیقت، سرعت پایین به‌عنوان یکی از 3 دلیل اصلی ناامیدی از پشتیبانی مشتری مطرح می‌شود. بنابراین باید یک سیستم خودکار داشته باشید که تماس‌ها را به نمایندگان پشتیبانی هدایت کند. این سیستم همچنین باید از قابلیت اطلاع ‌رسانی به مشتریان، در مورد زمان انتظار آن‌ها برخوردار باشد. یک روش دیگر این است که یک برنامه چت زنده در وب‌سایت خود نصب کنید و هم ‌زمان با چند مشتری صحبت کنید. انتخاب روش به عهده شماست.

نکات مهم در مکالمه با مشتریان

در اینجا چند نکته وجود دارد که تیم‌های پشتیبانی هنگام صحبت با مشتریان باید به خاطر بسپارند:

 • دفاع نکنید. وقتی مشتری با مشکل روبرو می شود، اخلاق حرفه ای این است که با او همدلی کنید و علت مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. به جای ایستادن مقابل مشتری کنار او بایستید.
 • مکالمه مثبت داشته باشید. برای نمونه “متأسفم، اما این محصول در حال حاضر در دسترس نیست” بار منفی دارد. به جای این جمله، می‌توانید به روش دیگری بیان کنید، مثل: « این محصول طی دو هفته دیگر موجود می شود. آیا تمایل دارید به ‌محض موجود شدن آن به شما اطلاع دهم؟ “
 • اصطلاحات تخصصی را به کار نبرید. از اصطلاحات ساده و قابل‌ فهم برای برقراری ارتباط با مشتریان استفاده کنید. حرفه‌ای باشید، اما همان‌طور که با یک دوست صحبت می‌کنید با آن‌ها صحبت کنید.

تیم‌های خود را به ابزار مناسب مجهز کنید

اعضای تیم شما با داشتن ابزار مناسب در ارتباط با مشتری موفق تر بوده و می توانند بهتر و بیشتر به مشتریان خدمت رسانی کنند.

مثلا، زمانی که کسی با تلفن یا گپ با تیم شما تماس می‌گیرد، نماینده شما باید بتواند بلافاصله سوابق او را بازیابی کند، یعنی بداند که این مشتری قبلا چه خدمات و محصولاتی دریافت کرده است، چه مشکلات یا نظراتی داشته است، آخرین بار کی تماس گرفته و در چه مورد بوده است؟ و هر آن چیزی که لازم است در مورد این مشتری بداند تا بتواند به بهترین نحو پاسخگوی او باشد.

تصورکنید مشتری با تیم پشتیبانی شما تماس می‌گیرد تا بفهمد آیا به‌ روزرسانی در مشکلی که قبلاً گفته بود، وجود دارد یا خیر. آن‌ها تمایل ندارند مشکل خود را دوباره از اول بازگو کنند. اگر شما سوابق گفتگو با او را داشته باشید، نیازی به پرسیدن سوال اضافه ندارید.

بر کیفیت تمرکز داشته باشید

نباید سرعت عمل، کیفیت مکالمه شما را پایین بیاورد. سرعت به معنی کوتاه بودن مکالمه نیست بلکه به این معنی است که در کمترین زمان ممکن به نیازها پاسخ بدهید.

۵۱٪ از مشتریان معتقدند که می‌توانند سریع‌ترین مشکلات را از طریق تلفن و پس‌ازآن چت زنده (۲۳٪) برطرف کنند.

بنابراین، تیم پشتیبانی شما باید قوی باشند و بتوانند در زمان مناسب بهترین پاسخ را به مشتریان بدهند و آن ها را قانع و توجیه کنند. مشکلات را در کوتاه ترین زمین ممکن رفع کنند و مشتری را راضی نگه دارند و این نیاز به آموزش تیم پشتیبانی دارد. تیم شما باید کامل و کافی آموزش ببینند. خدمات باکیفیت بسیار ارزشمندتر از زمان کوتاه‌تر رسیدگی به تماس است.

روش صحیح اتمام مکالمه

در ارتباط با مشتری نتیجه‌گیری به همان اندازه اولین برداشت مهم است. سعی کنید با بیان مناسب و در زمان مناسب به مکالمه خاتمه دهید.

چند مثال از نتیجه‌گیری و پایان مکالمه :

 • ممنونم که وقتتان را گذاشتید. لطفاً در صورت نیاز به کمک، در آینده با ما تماس بگیرید.
 • آیا مورد دیگری هست که بتوانم به شما کمک کنم؟
 • بعد از بستن پنجره چت خوشحال میشوم که متن این گپ را برای شما ایمیل کنم. لطفاً در صورت داشتن هر سؤال یا نیاز به کمک من در خدمتتون هستم.

از برنامه های ارتباط با مشتری استفاده کنید

یکی از برنامه های ساخته شده در این راستا برنامه یادانک است که هم روی گوشی و هم در محیط ویندوز قابل استفاده می باشد. در این برنامه می توانید باشگاه های مشتریان خود را ایجاد کنید و از امکانات مفید آن استفاده کنید.

روش ها و نکات دیگری هم برای ارتباط با مشتری وجود دارند که در مطلب فوق به چند مورد اشاره شد و امیدوارم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

کسب و کار موفق

عوامل موفقیت در کار

کسب و کار موفق

کسب و کار موفق

عوامل موفقیت در کسب و کار

عوامل زیادی در موفقیت شما در کسب و کارتان دخیل و موثر هستند که در این مطلب به تعدادی از آن ها می پردازیم. برای موفقیت در کسب و کار شاید مهم ترین فاکتور علاقه به آن باشد و پس از آن فاکتورهای دیگر نیز موثر هستند.

طرز تفکر درست برای رشد کسب و کار

یک کسب و کار موفق پیش از اینکه تبدیل به کسب و کارشود شکل می گیرد.
طرز تفکر، پایه و اساس همه کسب و کارهای موفق بوده و هست و طرز فکر شماست که مشخص میکند به چه شکل کسب و کارخود را مدیریت کنید. طرز تفکرتان، ماموریت شما، چشم انداز و آینده کسب و کار، فرهنگ سازمانی و اخلاق کاری شما را تعیین می کند.
شما باید به 2 سوال مهم پاسخ بدهید، چون پاسخ این 2 سوال تعیین کننده موفقیت یا شکست شماست.

۱.چرا کسب و کارتان را آغاز کردید؟

۲.هدف اصلی شما برای ایجاد این کسب و کار چیست؟

بعضی از افراد فقط با این طرز فکر که راه اندازی سریع کسب و کار باعث می شود سریع تر به پول زیاد برسند آن را راه اندازی می کنند. تعدادی هم فقط در فکر داشتن یک درآمد ثابت ماهیانه هستند.

با اینکه کسب درآمد از کسب و کارتان ایده خوبی ست اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که هدف شما از ایجاد کسب و کار باید خلق ارزش، بها دادن به مشتری و جذب آن ها باشد.

به جز دلیلی که برای راه اندازی کسب و کار خود دارید، باید بدانید که یک شبه نمیتوان راه صد ساله را رفت و به یک کسب و کار موفق رسید، بلکه برای رسیدن به موفقیت به طور پیوسته باید در مسیر درست قدم بردارید.
البته باید به این نکته توجه داشت که راه اندازی یک کسب وکار، کار ساده ای نیست. باید آمادگی لازم را برای مواجه شدن با چالش های پیش ‌رو داشته باشید.عدم آمادگی بسیاری از کارآفرین ها موجب شکست کسب وکارشان میشود.

ایده مناسب

زمان پیاده سازی ایده ها متفاوت است. وقتی پای پول در میان باشد خیلی از افراد قصد دارند زودتر به آن دست پیدا کنند و عده ای نیز ترجیح می دهند به سمت ایده هایی بروند که سرعت کمتری دارند. اگر میخواهید سریع ثروتمند شوید باید ایده های سریع در برنامه های کاری خود داشته باشید.

فاکتور دیگه ای که باعث موفقیت در کسب و کار میشود، داشتن ایده های کسب و کار بزرگ هست.

ایده های خوب و عالی موجب ساخت و تولید محصولات عالی و بدرد بخور میشوند. برای موفق شدن حتما نباید ایده خلق یک محصول تازه را داشته باشید. حتی میتوانید با این ایده پیش بروید که محصولی که اکنون در بازار هست را ارتقا بدهید.

مهم ترین مسئله این است که ایده شما باید تقاضا داشته باشد و برای حل مشکل مخاطبین خوب باشد. ایده شما اگر بتواند مشکلی را حل کند و یا نیازی را برطرف کند در نهایت بازار خوبی در انتظارش خواهد بود.

تیم حرفه ای

اگه افراد درستی را انتخاب کنید و به آن ها فرصت اوج گرفتن بدهید، احتیاجی به مدیریت کردن آن ها ندارید. امکان دارد کارآفرین موفقی باشید، اما برای اینکه کسب و کارتان هم موفق بشود، به یک تیم حرفه ای احتیاج دارید. تیم خوب فقط به معنی داشتن کارمندان معمولی نیست، بلکه باید تیمی داشته باشید که مسیرهای چالشی و راهبردی برای کسب وکارتان ارائه کنند و بتوانند برنامه های شما را هم اجرا کنند.

برای اینکه به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنید، بهتر است که تیم کاری شما را به 2 دسته بیرونی و داخلی تقسیم کنید. کارمندان قطعا مهمترین سرمایه های یک کسب و کار هستند و تفاوتی ندارد که آن کسب و کار چیست.

تیم داخلی باید از افرادی تشکیل بشود که بتوانند عملیات و کارهای روزانه کسب و کارتان را به سادگی انجام بدهند مانند حسابدار، برنامه نویس و تیم توسعه.

ولی تیم خارجی که در کسب وکارتان حضور ندارند اما خدمات حرفه ای برای پیشرفت به شما ارائه میدهند و برای رشد کسب و کارتان به شما مشاوره میدهند. این تیم را افرادی مانند وکلا، مشاورین، سئوکار دورکار و… تشکیل میدهند.

تیم حرفه ای کسب و کار

تیم حرفه ای کسب و کار

سرمایه

بعضی از افراد و حتی کارشناسان بر این باورند که کسب و کار های آنلاین برای بقا به سرمایه احتیاج ندارند
حقیقتا سرمایه برای پایداری و موفقیت تمام کسب و کار ها یک امر ضروری و مهم است. ولی نکته مهم این است که سرمایه، به تنهایی برای راه اندازی یک کسب وکار کافی نیست.
کسب و کارهایی بوده اند که با داشتن سرمایه زیاد باز هم شکست خوردند. درنتیجه تنها داشتن پول کافی نیست، اینکه دانش این را داشته باشید که چگونه از سرمایه خود استفاده کنید و در کنار آن یک تیم حرفه ای داشته باشید که بتوانند ایده های شما را عملی کنند هم از امور لازم برای رشد کسب و کار شماست.

زمانبندی صحیح

هر کاری فصل مخصوص به خود را دارد و برای رسیدن به هر هدفی هم قطعا باید یک زمانی طی شود. زمانی که محصولی را پرورش میدهید، برای کاشت و برداشت آن محصول زمان مشخصی وجود دارد. صبر، یکی ازعوامل مهم پیشرفت یک کسب و کار است. برای برداشتن گام های گوناگون و رسیدن به هدف ها، باید صبر کنید تا زمانش فرابرسد.هیچ چیزی بدتر از گرفتن یک تصمیم احساسی و عجولانه و پذیرفتن ریسک های حساب نشده، یک کسب و کار را نابود نمیکند. برای موفقیت در کسب و کار باید یک طرح استراتژیک و یک تیم خوب برای اجرای آن داشته باشید.

اما نکته مهم اینجاست که شما باید در زمان درست این طرح را اجرا کنید. کسب و کارهای زیادی بودند که به خاطر اینکه ایده های خوب را زود لو دادند شکست خوردند و باعث جلب توجه رقبای بزرگتر شدند. اگر نگاهی به کسب و کارهای بزرگ و معروف بندازید متوجه میشوید که زمانبندی چقدر برای آن ها مهم بوده است.

با این وجود به این دلیل که در دنیای امروز همه چیز سریع در حال پیشرفت هست، این شما هستید که تصمیم میگیرید چه زمانی ایده های خود را نگه دارید و چه زمانی آن ها را ارائه دهید.

وفادار بودن مشتریان

دلیل شما برای اینکه کسب و کارتان را ایجاد کردید، خدمت به مشتری هست و اگر نتوانید خدمات خوبی به مشتری ارائه بدهید، کسب و کارتان همان اول شکست خورده هست.ولی خدمت به مشتری برای رسیدن به موفقیت نهایی و بقای آن کافی نیست و برای موفق شدن باید ارتشی از مشتری های وفادار جمع کنید و برای نیل به این هدف باید تعهد ایجاد کنید و به آن پایبند بمانید.

خلاقیت

همیشه دنبال راهی باشید که کسب و کارتان را توسعه داده وپیشرفت کنید. شما از همه چیز مطلع نیستید، پس از ایده ها و نگرش های جدید برای کسب و کار استقبال کنید. محدودیتی برای خود قائل نباشید و فکر خود را در مقابل ایده های خلاقانه نبندید.

خلاقیت در کسب و کار

خلاقیت در کسب و کار

تحلیل رقبا

رقابت سالم نتایجی فراتر از تصور شما برای کسب و کارتان دارد. برای موفقیت باید رقبای را تجزیه و تحلیل کرده و با ارائه و انجام دادن یا ندادن بعضی از برنامه رشد تجارت و کسب و کارتان را افزایش دهید. تحلیل رقبا موجب میشود که کمتر به آزمون و خطا نیاز داشته باشید و سریع تر پیشرفت کنید.

بهای کار خود را بپردازید

بیشتر افراد نتیجه و پایان کار یک کارآفرین موفق را می‌بینند و میگویند او چقدر خوشبخت و خوش‌شانس است، ولی پاسخ یک کارآفرین به این افراد این است که:
رشد یک کسب و کار به هیچ عنوان ساده نیست و از خودگذشتگی‌ های زیادی لازم است تا کسی به این نقطه برسد. خیلی از مواقع بیشتر از آن چیزی که فکر میکنید زمان و انرژی گذاشته است.

باید آماده باشین تا از تفریحات خود کم کرده و کمتر با دوستان معاشرت کنید یا مجبور به پس انداز بیشتری بشوید.

شروع کار همان جایی است که خیلی از افراد را متوقف می کند اما شما تسلیم نشوید. شاید در ابتدا سخت باشد ولی وقتی نتایج انضباط شخصی خود را ببینید تمایل بیشتری به ادامه پیدا میکنید.

هر چیزی در زندگی هزینه‌ ای دارد. حتی تلاش نکردن هم هزینه ‌های خود را به دنبال دارد. با بررسی شرایط زندگی کنونی خود و شرایطی که بعد از موفقیت پیدا می‌کنید، انگیزه خود را به پرداخت بهای موفقیت بیشتر کنید.

توجه به جزئیات

با ثبت جزئیات کسب و کار متوجه می شوید که کجا هستید و چه پتانسیل هایی دارید. این کار به شما این فرصت را میدهد که با چالش هایی که پیش رو دارید روش خود را برای حل کردن آن ها بیابید. هر نکته یا ایده ای را که به ذهنتان خطور می کند ثبت کنید و در زمان مناسب به بررسی آن ها بپردازید و عملکرد روزانه خود را جمع بندی کنید.

دارن هاردی : زمانی که شروع به نوشتن و ثبت وقایع میکنید، توجه شما همانقدر که روی کوچک ترین چیزهایی که درست انجام دادین متمرکز میشود، روی کوچک ترین چیزهایی که اشتباه انجام دادین هم جلب میشود.

تبلیغ با تعرفه عالی

شرکت پایدار داده پردازان نوین ایده با شماره ثبت 63225 و برند فعالیت “ایران رسانک”

              (همکاری با شرکت رسمی، تجربه لذت بخش پشتیبانی عالی)

 تعرفه عالی ارسال پیامک در سراسر کشور

         پنل رایگان و دائمی بدون نیاز به تمدید 

   ارائه راهکار ارسال پیامک به خطوط بلک لیست 

         امکان ارسال پیام صوتی

 ارائه خط اختصاصی رایگان 

          امکان ارسال otp متنی و صوتی

  ارائه وبسرویس و API اختصاصی

پوشش ارسال کل کشور بر اساس

 • شهر،
 • منطقه،
 • محله،
 • کدپستی،
 • تفکیک سن و جنسیت
 • ارسال از طریق نقشه
 • ارسال پیامک زنده (افرادی که از محل مورد نظر شما عبور می کنند)
 • ارسال یادآوری ها و پیامک هوشمند
 • پشتیبانی 24 ساعته آنلاین

  فعال سازی بسیار آسان و کاملا *رایگان*

        به مدت محدود تا پایان مهرماه

جهت دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید، مشاوران ما در خدمت شما هستند.

دکل LTS همراه اول

ارسال lts چیست؟

دکل LTS همراه اول

LTS همراه اول برای ارسال پیامک تبلیغاتی با دکل

ارسال Lts چیست؟

ارسال Lts همراه اول یکی از روش های ارسال با دکل های مخابراتی است که در این مطلب به امکانات آن می پردازیم. شاید تا به حال نام دکل یا ارسال Bts را نیز شنیده باشید. این روش نیز یکی از روش های ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی با دکل های ایرانسل است  و تفاوت هایی با Lts که متعلق به همراه اول است دارد.

وقتی شخصی یا کسب و کاری قصد ارسال پیامک های تبلیغاتی برای مردم را داشته باشد یکی از روش های ارسال، استفاده از این دکل هاست. از این طریق می توانید برای افراد حاضر در آن محدوده پیامک تبلیغاتی خود را ارسال نمایید.

شرایط ارسال پیامک با Lts

 • پیامک برای افرادی که از آن محدوده عبور می کنند ارسال می شود.
 • برای سفارش باید 48 ساعت قبل با مجموعه ایران رسانک هماهنگ شوید
 • این پیامک ها برای شماره های همراه اول ارسال می شود
 • این پیامک ها برای گروه وایت ارسال می شود.
 • بسته به اینکه در طول یک روز چند نفر از محدوده مورد نظر عبور میکنند ممکن است ارسال بیشتر از یک روز انجام شود.

جهت اطلاع از قیمت و سفارش روی دکمه زیر کلیک کنید.

تفاوت ارسال Bts با Lts

bts یکی از روش های اپراتور ایرانسل است و برای ارسال تمرکز روی افرادی دارد که در همان محدوده سکونت دارند.

اما lts یکی از روش های ارسال با دکل های همراه اول است و ارسال برای افراد ساکن در آن محدوده انجام نمی شود بلکه برای افرادی انجام می شود که از آن منطقه عبور می کنند.

دکل مخابراتی چیست؟

دکل‌های مخابراتی دکل‌هایی هستند که برای اهداف مخابراتی مانند نصب دیش‌های مایکروویو، آنتن‌های رادیو، تقویت آنتن‌های موبایل، آنتن‌های بیسیم و… به کار می روند. دکل مخابراتی از سازه های فلزی ساخته شده است که وظیفه آن ایجاد ارتباط میان مخابرات و اینترنت می باشد. آنتن های رادیو، دیش های ماکروویو، آنتن موبایل، آنتن های بی سیم و … نتیجه فعالیت این سازه ها می باشد. با توجه به اینکه دکل های مخابراتی در انواع گوناگونی ایجاد می شوند، هر دکل بسته به خصوصیات خود کاربرد خاص خود را دارد.

کاربردهای ارسال lts از دکل مخابراتی

اطلاع رسانی و تبلیغ به افرادی که از محدوده دکل عبور می کنند.

برای مثال تصور کنید که شما مسافر هستید و به دنبال یک مکان برای استراحت و صرف کردن ناهار یا شام هستید. ناگهان یک پیامک روی گوشی همراه شما ارسال می شود که در نزدیکی شما یک مجموعه استراحتگاهی و تفریحی قرار دارد و برای ارائه خدمت به شما آماده است. آدرس و شماره تماس هم داخل پیامک ذکر شده است. شما خود را به آن مکان می رسانید و از خدمات آن استفاده می کنید. 

یا تصور کنید که شما برای خرید و قدم زدن بیرون می روید. به محض ورود به یک خیابان یا منطقه خاصی یک پیامک از طرف یک فروشگاه مواد غذایی یا فروشگاه لباس دریافت میکنید که داخل آن خبر از کاهش قیمت ها و حراج داده شده است و آدرس آن نیز قید شده است. شما برای بازدید هم که باشد به احتمال زیاد سری به آن فروشگاه هم می زنید.

شراکت برای رشدکسب و کار

توسعه کسب و کار کوچک

راه های توسعه کسب و کار

اگر از چندین مدیر و صاحبان کسب و کار یا افراد و تیم های فعال در کسب و کارها در این مورد اینکه روش های  توسعه کسب و کار چیست سؤال بپرسید، جواب های بسیار زیاد و متفاوتی دریافت می کنید.

بعضی‌ها خیلی کوتاه جواب می‌دهند و می‌گویند: توسعه‌ کسب و کار یعنی فروش

بعضی افراد مبهم جواب می‌دهند: توسعه‌ کسب و کار، همان شراکت است.

افرادی که در استارت‌آپ‌ها فعالیت می‌کنند، احتمالا از جواب طفره رفته و اینطور پاسخ می‌دهندکه : توسعه‌ کسب و کار یعنی انجام معاملات پیچیده.

با توجه به این‌که هیچ توضیح و توجیه مختصری در مورد مفهوم توسعه‌ کسب و کار وجود ندارد که کامل باشد، بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا عناصر مختلف مربوط به توسعه‌ کسب و کار را با هم ترکیب نموده و در یک چارچوب جامع قرار دهیم.

توسعه‌ کسب و کار خلق ارزش های بلندمدت برای یک سازمان است که از مشتریان، بازارها و روابط سازمان حاصل می شود.

این تعریف ساده و ظریف است، ولی این تعریف به شکلی است که شما را در حالت انتظار قرار می‌دهد. گویی که شما منتظر ادامه‌ی آن باقی می‌مانید. در بطن این تعریف، نکته‌ای نهفته است. بر اساس این تعریف، توسعه‌ کسب و کار، همه آن چیزی است که شما از این نیروها به دست می‌آورید و آن‌ها را با هم ترکیب می‌کنید تا فرصت‌هایی برای رشد خلق شوند. ولی هر قضیه‌ای احتیاج به اثبات دارد، اثباتی مناسب و صحیح.

روش های توسعه کسب و کار کوچک 

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک همواره به رشد کار خود می اندیشید. پس از آنکه شما کار خود را به عنوان یک عرضه کننده تثبیت کردید قدم بعدی برای افزایش درآمد توسعه کسب و کار است. در اینجا 5 راه وجود دارد که برای رشد کسب و کار شما می تواند مفید باشد.

 • با کسب و کار دیگری شریک شوید.

یکی از بهترین راه های توسعه یک کسب و کار کوچک مشارکت در بعضی کارها می باشد. در صورتی که این شراکت را با خرده فروشان مستقل دیگر ایجاد کنید هر کدام از طرفین نتیجه خیلی خوبی دریافت خواهند کرد. برای نمونه یک آرایشگر و یک کافی شاپ می توانند با یکدیگر به خوبی همکاری کرده و در ادامه مشتریان می توانند به طور همزمان از هر 2 بخش سرویس ارائه شده بهره ببرند.

شراکت برای رشدکسب و کار

شراکت برای رشدکسب وکار

 • وقتی را برای ورود به فضای آنلاین اختصاص دهید.

خیلی از کسب و کارهای کوچک در اولین سال تاسیس خود، برای حضور فیزیکی در بازار وقت بیشتری نسبت به حضور در فضای مجازی اختصاص می دهند. در دنیای امروز هر کسب و کار کوچکی با ورود به دنیای مجازی احتمال بیشتری برای رشد برخوردار خواهد داشت. با پرداخت مبلغی کم، برای خود یک وب سایت راه اندازی کنید و تا حد امکان با استفاده از استراتژی های بازاریابی سعی کنید فضایی مطلوب و دوستانه را برای ارتباط مجازی خود با مخاطبان کاری خود ایجاد کنید.

 • محصول تازه ای تولید کنید.

بهترین روش برای توسعه کسب و کار تولید محصول جدید است و انگیزه شما در این مرحله می تواند این باشد که اگر این کار شرایط را بهتر نکند بدتر هم نمی کند. این به آن معنی نمی باشد که شما باید تولید محصولات پر فروش خود را متوقف کنید ولی تولید محصول تازه، خود می تواند توجه خیلی از مشتریان را نسبت به کار شما عوض کند. در صورتی که تولید محصول تازه موفقیت آمیز بود در ادامه می توانید محصولات بیشتری را تولید کرده و با این راه کار خود را بیشتر توسعه دهید.

تولید محصول جدیدبرای توسعه

 • در بعضی حوزه ها سرمایه گذاری کنید.

اگر به دنبال توسعه کارتان هستید اول باید سطح سرویس دهی را افزایش دهید. برای مثال یکی از حوزه های مورد نظر در اینجا کار بر روی زمان تحویل و گسترش دسترسی به سایر مکان ها است. برای نمونه بعضی از شرکت ها تصمیم می گیرند تا شرایطی را برای تحویل کالا در کوتاه ترین زمان در سراسر کشور ایجاد کنند و این موضوع خود قسمتی از برنامه توسعه آنهاست. مثلا شما با مشورت با یک شرکت موفق ، می توانید بهترین روش های کاری در این زمینه را بررسی کنید.

 • از تکنولوژی استفاده کنید

راه های زیادی وجود دارد که شما با استفاده از آن می توانید کسب و کار خود را گسترش دهید. برای فروشگاه خود یک سایت ایجاد کنید تا مشتریان شما بتوانند به صورت آنلاین محصولات خود را به سادگی سفارش دهند. در ادامه دیگر نیاز نیست که آنها برای ارائه لیست خرید به شما ایمیل بدهند و یا آن را به شما پست کنند. با اینکار شما مشکل فاصله و زمان را به حداقل می رسانید.

 • در سایت های تبلیغاتی عضو شوید

بعضی از سایت ها هستند که برای کسب و کار شما تبلیغ می کنند. یکی از این سایت ها کسبین است. می توانید در کسبین عضو شده و برای توسعه کسب و کار کوچک یا بزرگ خود در آن تبلیغات و آگهی قرا بدهید.

یافتن فرصت هابرای رشد درشرایط سخت

رشد در شرایط سخت اقتصادی

رشد در شرایط اقتصادی سخت

عده ای بر این باور هستند که امکان رشد در شرایط اقتصادی سخت وجود ندارد. اگر شما هم با چنین باوری تمام درهای رشد و پیشرفت را روی خودتان بسته اید و منتظر معجزه نشسته اید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 • پیدا کردن فرصت ها در شرایط سخت :

در شرایطی که بعضی از مسیرهای رشد بسته می شوند باید دقت کنید که چه روش های جایگزینی وجود دارد؟ برای مثال زمانی که اینستاگرام، تلگرام و موارد مشابه فیلتر می شوند می توانید برای تبلیغات کسب و کار خود از یک روش جایگزین مانند ارسال پیامک تبلیغاتی استفاده کنید. 

یافتن فرصت هابرای رشد درشرایط سخت

یافتن فرصت هابرای رشد درشرایط سخت

 • فروش در شرایط سخت

در شرایط سخت هم می توانید بفروشید زیرا نیاز جامعه به آن محصول یا خدمت از بین نرفته است ولی توان خرید مردم کمتر شده است. به این دلیل یکی از راه های فروش در شرایط سخت اقتصادی تخفیف دادن و کاهش قیمت ها تا حد ممکن است. سعی کنید تا جایی که برای شما مقدور است قیمت ها را پایین بیاورید تا مشتریانی که توان خریدشان کم شده است به سمت شما جذب بشوند.

 • رشد با تبلیغ در سایت های ارزان

بعضی از سایت ها با قیمت بسیار پایین یا حتی به صورت رایگان کسب و کار شما را تبلیغ می کنند. یکی از این سایت ها کسبین است.

رشد در شرایط سخت با تبلیغات

رشد در شرایط سخت با تبلیغات ارزان

 • مشاوره با افراد موفق برای رشد

برای رشد در شرایط سخت اقتصادی بهتر است با افراد خبره در این زمینه نیز مشاوره ای داشته باشید. افرادی که سابقه ی بیشتری در رشد و توسعه کسب و کارها دارند، کارآفرین ها، بزرگان بازار و تجارت، صاحبان مشاغل مختلف و …

 • مشاوره با افراد ورشکسته

خیلی از ما در زمان مشاوره گرفتن معمولا به سراغ انسان های موفق می رویم. در صورتی که افرادی که شکست خورده اند نیز راهنمای بسیار خوبی برای ما هستند. آن ها پستی و بلندی های مسیر را می شناسند، می دانند که دره ها کجاست و اشتباهات رایج که باعث شکست و سقوط می شوند چیست. هم با افراد موفق مشورت کنید و هم با افرادی که شکست خورده اند.

شکست برای رشد در شرایط سخت

شکست برای رشد در شرایط سخت

هشدار : هنگام صحبت کردن با افرادی که شکست خورده اند مراقب باشید، بعضی از این افراد منطقی هستند ولی بعضی از آن ها می خواهند خود را کاملا تبرعه کنند و همه ی مشکلات را از جانب مسیر می دانند و ممکن است با حرف هایشان شما را ناامید یا دلسرد کنند. سعی کنید انرژی منفی آن ها را دریافت نکنید. هشیار باشید و فقط تجربیات آن ها را بشنوید تا بتوانید چاه و راه را از هم تشخیص بدهید و مسیر را قبل از شروع تا حد امکان بشناسید. 

 • شکست برای رشد در شرایط سخت

شکست باعث می شود تجربه شما بیشتر شود، پخته تر شوید، آگاهی شما از بازار و مسیر کامل تر شود و برای دفعه ی بعدی آماده تر و قوی تر بشوید. پس از شکست نترسید. این به این معنا نیست که با ناآگاهی و ریسک بالا وارد عمل شوید، بلکه به این معنی است که ابتدا اطلاعات کامل و لازم را دریافت کنید، تحقیق کنید، شرایط لازم برای شروع را بررسی کنید ولی بخاطر ترس از شکست متوقف نشوید. شکست را جزئی از مسیر بدانید. بعضی از افراد بخاطر ترس از تصادف رانندگی نمیکنند، اگر شما بخاطر ترس از شکست وارد مسیر نشوید، هیچگاه به مقصد نمی رسید.

روش شروع کسب و کار

روش شروع کسب و کار

روش شروع کسب و کار

وقتی قصد داریم کسب و کاری را راه اندازی کنیم با مسائل درونی و بیرونی زیادی روبرو هستیم و روش شروع کسب و کار را نمی دانیم، در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

روش شروع کسب و کار

روش شروع کسب و کار

 • درگیر شدن با بهانه ها در شروع :

اشخاص زیادی در جهان هستند که رویای راه اندازی یک مجموعه و تجارت را در سر دارند ولی هیچوقت اقدامی نمی کنند. دلیل آن هم وجود تردیدها و بهانه هایی است که به دلیل نپذیرفتن مسئولیت ها دارند و در اصل برای شروع نکردن یک کار و راه اندازی نکردن یک تجارت می توان صدها بهانه و دلیل آورد. صاحب یک کسب و کار بودن می تواند ترسناک هم باشد که در بیشتر موارد، صاحبان تجاری از ریسک های این کار می ترسند ولی باید بهانه های خود را بشناسید و درصدد برطرف کردن آن ها باشید. این بهانه ها مثل یک سرعت گیر عمل می کنند و باید یک بار دیگر دلایل خود را برای راه اندازی تجارت مرور کنید و راهی را برای کنار گذاشتن افکار منفی پیدا کنید.

 • هر چیزی در رابطه با کسب و کاری که می خواهید را جذب کنید :

برای شروه کسب و کار به مواردی که از اطرافیان، دوستان، متخصصان، خانواده یا حتی خودتان می شنوید ، گوش بدهید.

در اصل باید افکار ناب دیگران را مثل یک قطعه طلا بدانید و تلاش کنید که ایده هایی را که به دستتان می رسد را در ذهنتان به مرحله اجرا برسانید. همه منابعی که دارید را یادداشت کنید تا به موقع از آن ها استفاده کنید.

وقتی که از آغاز کار تجاری خود به دیگران اطلاع می دهید ، زبان بدن آن ها را به خاطر بسپارید. ببینید که سعی دارند شما را تشویق کنند یا در کار تان کار شکنی کنند ؟

حتما از آن ها بخواهید که با شما صادق باشند و ایده های خود را بیان کنند. قدرت نظرات دیگران را  جدی بگیرید زیرا این اشخاص از دید یک مشتری اظهار نظر می کنند.

 • برای شروع کسب و کار یک راه حل پیدا کنید :

به جای این که فقط به این فکر باشید که چه چیزی رابفروشید ، به راه حل های ممکن هم بیندیشید. وقتی که تجارت شما قدرت حل مشکلات را داشته باشد ، در جذب مشتری موفق تر خواهد بود ، برای مثال ببینید که فلان تجارت چه مشکلی را در محصولاتش دارد و شما تلاش کنید که این مشکل را برطرف کنید و یا از به وجود آمدن آن پیشگیری کنید.

ایده شروع کسب و کار

ایده شروع کسب و کار

 • شروع کسب و کار را سخت نگیرید :

حالا برای ایجاد یک کسب و کار، ایده خاصی را در سر دارید که باید برای اجرای آن دست به اقدام بزنید . در مرحله اول باید تجملات و مخارج اضافه را کنار بگذارید و در عوض اجناس خود را ارزان تر بفروشید و به عنوان صاحب یک کسب و کار و یک فرد تازه کار، تلاش کنید که کیفیت خوب را در عین سادگی عرضه کنید و احتیاجات و انتظارات مشتریان را هم  با دقت برآورده کنید و به ان ها بی اعتنا نباشید.

موارد بی کاربرد و اضافی را از محصولات خود حذف کنید و باعث ریزش مشتریان نشوید.

 • قبل از شروع کسب و کار هزینه ها را برآورد کنید :

وقتی که یک کسب و کار را راه اندازی می کنید، باید ارزش آن و هزینه های موجود را بررسی کنید ، برای مثال هزینه هایی مانند محل کار، اجاره ، تهیه لوازم و مواد، بازاریابی و . . . . هزینه های غیر منتظره را هم در حین کار در نظر بگیرید. از بودجه شخصی نیز غافل نباشید و به این فکر کنید که برای زندگی به چه مقدار پول احتیاج دارید که می تواند خرج اجاره خانه ، سلامت ، غذا ، بنزین و … را جوابگو باشد. حال بعد از در نظر گرفتن تمام این موارد می توانید، یک بودجه کاری ایجاد کنید و حتی می توانید روی وام بانکی نیز حساب کنید و تصمیم عاقلانه تری بگیرید.

 • شرایط کسب و کار خودتان را بدون هیچ پولی تصور کنید :

هیچ پولی یعنی کاملا صفر ، در بین کار ممکن است اتفاقات زیادی بیفتد که در آن زمان ها هیچ پولی نداشته باشید. این اتفاق برای خیلی از صاحبان کسب و کار رخ داده است و کاملا طبیعی است.

به منبع درآمد فعلی خود فکر کنید و این که از شغل فعلی خود چه درآمدی دارید ؟ چقدر زمان می برد تا منبع درآمدی شما تمام بشود؟ چه اتفاقات غیر منتظره ای احتمال دارد در این مسیر بیفتد ؟ خودتان را برای هر گونه شرایط این چنینی مهیا کنید تا راحت تر آن ها را رفع و حل کنید.

 • هم بسازید و هم به دست آورید :

اگر قصد دارید که یک کسب و کار راه اندازی کنید ، شغل فعلی خود را از دست ندهید. این فرایند به زمان نیاز دارد و سعی کنید تا کسب و کار خود را مرحله به مرحله جلو ببرید.

به عنوان یک شخص تازه کار برای درآمدزایی احتیاج به وقت بیشتری دارید و در واقع شما باید وقت بیشتری را صرف این کار کنید.

 • در مورد کسب و کار خود گفتگو کنید :

یکی از چالش هایی که صاحبان کسب و کار جدید با آن روبرو هستند ، این است که نمی دانند باید از کجا آغاز کنند . شاید به اشتراک گذاشتن عقاید و سوال کردن از دیگران کمی برایتان ترسناک باشد ، به خصوص این که نو پا نیز می باشید . باید ترس خود را از نظر و عقاید دیگران نسبت به کسب و کار خود کنار بگذارید و اگر نتوانید مشتریان را قانع کنید که از شما خرید کنند و کمپانی شما را پشتیبانی کنند ، قطعا با شکست روبرو می شوید.

پس تنها راه ممکن این است که با افراد مجرب در این زمینه صحبت کنید و سوالات خود را مطرح کنید. قطعا این کار آسان نیست اما اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و درصدد رفع مشکلات باشید.

در مورد قوانین آغاز کسب و کار اطلاعات کسب کنید :

آغاز یک کار جدید هیجان انگیز است ولی رعایت قوانین همیشه کسل کننده و دشوار است . به هر حال مجبور هستید که این قوانین را بدانید و به آن ها عمل کنید. یکی از قوانین مهم ، ایجاد یک سیستم حسابداری است که باید طبق قوانین پیش برود. پرداخت کردن مالیات نیز یکی از اصلی ترین ها می باشد و قوانین مربوط به حقوق کارمندان نیز جزء مهم ترین ها می باشد.

به طور کلی قوانین موجود بستگی به نوع تجارت شما دارد که اطلاع از آن ها یک موضوع مهم و ضروری است.

بین اطلاعات و اشتیاق خود برای شروع تعادل برقرار کنید :

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کسب و کار ، اشتیاق برای به اجرا در آوردن ایده های تجاری است. اشتیاق در این امر می تواند پروسه رشد تجاری فرد را فراهم کند اما اجازه ندهید که این شور و اشتیاق بیش از حد به شما غلبه کند و روی تصمیمات شما تاثیرگزار باشد.

اشتیاق و انگیزه می تواند شما را به جلو ببرد اما علم و دانایی شما را به مسیر درست هدایت می کند ، پس تحقیق کردن را فراموش نکنید.

شروع یک کار جدید مثل راندن یک اتومبیل است که اشتیاق و انگیزه مثل بنزین عمل می کنند و ذهن کنترل گر شما مثل فرمان ماشین و هدایت گر آن است.

 • خودتان را ارزیابی نمایید

بیایید با ابتدایی ترین و مهم ترین سوال آغاز کنیم: چرا می خواهید یک کسب وکار را شروع کنید؟ 

چه نوع کسب و کاری می خواهید شروع کنید؟

در این هنگام از خودتان سوالات بیشتری بپرسید تا به شما کمک کنند تا با نوع کسب و کاری که می خواهید شروع کنید بیشتر آشنا شوید و آنچه که لازم است داشته باشید.

این سوالات شامل موارد زیر است :

مهارت های شما چیست؟

شور و اشتیاق تان در کجا نهفته است؟

درچه حوزه ای تخصص دارید؟

چقدر می توانید هزینه کنید؟

چقدر سرمایه نیاز دارید؟

آیا شما تمایل دارد یک کارآفرین باشید؟

زمان پاسخ دادن به این سوالات با خود صادق باشید چرا که این صداقت یک پایه برای هر کاری که شما را به سمت جلو حرکت می دهد، ایجاد می کند.

به یک ایده کاری فکر کنید :

آیا شما یک ایده کاری کاملا متفاوت دارید؟

داشتن ایده اصلی ترین قدم برای شروع است. در این زمینه نکاتی داریم که شامل :

قدم بعدی را از خود سوال کنید :

چه تکنولوژی یا پیشرفتی به زودی معرفی می شود و چگونه آن چشم انداز کسب وکار را آنطور که می شناسید تغییر خواهید داد؟ می توانید از این تغییر پیش تر بروید ؟

مهارت هایتان را وارد زمینه جدید کنید : این کاری است که خیلی از شرکت ها و صنایع همیشه انجام می دهند در این موارد، چشم اندازهای تازه می تواند تفاوت ها را ایجاد کند.

از روش بهتر، ارزان تر و سریع تر استفاده کنید : آیا ایده کسب و کارتان جدید نیست؟ اگر اینطور است، درباره پیشنهادهای فعلی فکر کنید و بر روی روش ایجاد چیزی بهتر، ارزان تر یا سریع تر تمرکز کنید.

پس وارد جامعه شوید با افراد مختلف صحبت کنید و از آن ها سوالاتی در این زمینه بپرسید، با بقیه کارآفرینان مشورت کنید، ایده های تحقیق آنلاین را بررسی و یا از هر روشی که برای شما مناسب تر است استفاده کنید.

تحقیقات بازاریابی انجام دهید :

کسی دیگری است که مشابه کار شما را داشته باشد؟ اگر نه، آیا دلیل محکمی برای شروع این کار دارید؟

پیشنهاد می کنیم درمورد رقیبان احتمالی و یا شریکان خود در بازار تحقیق کنید چرا که این کار اهدافی را که باید برای تحقیقات خود تکمیل شوند را تجزیه و تحلیل می کند.

3 مورد از رایج ترین اشتباهات که در تحقیق بازاریابی صورت می گیرد عبارتند از:

استفاده از تحقیقات ثانویه.

فقط استفاده از منابع آنلاین.

فقط انتخاب اشخاص آشنا.

 • بازخورد بگیرید :

اجازه دهید که اشخاص با محصول یا سرویس شما تعامل داشته باشند و از نظرات آنها باخبر شوید چرا که نظرات مختلف و متنوع می تواند به شما کمک کند.

یکی از آسان ترین روش ها برای استفاده از بازخورد این است که بر رویکرد “راه اندازی ناب” تمرکز کنید این رویکرد ، سه اصل دارد نمونه سازی، آزمایش و راه اندازی.

برای کنترل بازخوردها در ادامه مواردی را به شما پیشنهاد می کنیم :

صبور باشید! مغز شما احتمالا در زمان دریافت بازخورد در حالت هیجان زده خواهد بود و ممکن است به نتایج بدی برسد ، مدتی صبر کرده و آنچه را که به عنوان یک بازخورد شنیده اید در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنید.

با “تشکر” آغاز کنید. افرادی که به شما عکس العمل  منفی نشان می دهند انتظار ندارند که از آن ها تشکر کنید، ولی انجام این کار موجب می شود که آن ها به شما احترام بگذارند.

به دنبال حقیقت باشید. اگر کسی ایده ای را دوست نداشته باشد، این به آن معنا نیست که از همه چیزهایی که گفته اید، اجتناب مب کند. به خاطر داشته باشید که این افراد در تلاش برای کمک هستند، و ممکن است تنها به یک مشکل یا راه حل کوچک تر اشاره کنند که باید بیشتر به آن توجه کنید.

الگوها را دنبال کنید. اگر نظرات را می شنوید زمان آن است که به آنها توجه کنید.

با کنجکاوی گوش کنید. برای جلب توجه مشتری شنونده خوبی باشید.

سوال کنید. با سوالات خود متوجه شوید که چرا کسی به چیزی علاقه دارد یا خیر.

 • برنامه کاری خود را یادداشت کنید:

برنامه کاری مشخص می کند چگونه کسب وکار شما از زمان آغاز به بعد تکامل پیدا می کند.

 • امور مالی را بررسی کنید:

روش های  گوناگونی برای رسیدن به منابعی وجود دارد که شما برای شروع کسب وکار به آن احتیاج دارید. چند مورد از بهترین روش ها برای تامین مالی کسب وکار را به شما توصیه می کنیم :

درخواست کمک هزینه از اقوام یا دوستان، پیداکردن یک گروه سرمایه گذار ،درخواست تسهیلات و وام از بانک، مذاکره با یک شریک استراتژیک یا مشتری

 • محصولات وخدمات خود را ارتقا دهید :

نکته مهم این مقاله این است که وقتی که شما در واقع محصول را شکل می دهید، باید بر روی دو چیز متمرکز شوید: سادگی و کیفیت. بهترین گزینه شما لزوما این نیست که ارزان ترین محصول را تولید کنید، حتی اگر هزینه تولید را کاهش دهد. هم چنین شما باید مطمئن شوید که محصول به سرعت توجه کسی را جلب می کند.

 • تیم خود را کامل کنید :

برای اینکه کسب و کار خود را رونق دهید، باید مسئولیت ها را تقسیم بندی کرده و به افراد دیگر واگذار کنید برای انجام این کار شما به یک تیم احتیاج دارید.

 • یک مکان مشخص تعیین کنید :

این می تواند به معنی یک دفتر یا یک فروشگاه باشد. اولویت های شما بسته به احتیاج متفاوت است، ولی در اینجا چند مورد مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

سبک عملکرد، جمعیت، دسترسی به پارکینگ، نزدیکی به سایرشرکت ها و خدمات، رقابت، اجاره، خدمات رفاهی و سایر هزینه ها

 • فروش را شروع کنید :

صرف نظر از محصول و یا صنعت تان، آینده کسب وکارتان به درآمد و فروش بستگی دارد. استراتژی های گوناگون فروش و تکنیک هایی که می توانید بکار گیرید وجود دارد، ولی در اینجا 4 اصل را خواهیم گفت که باید به آن ها دقت کنید:

 • نه بشنوید و از آن استفاده کنید :

درخواست تعهد کنید ولی نظرتان را تحمیل نکنید، از شنیدن “نه” نترسید و فروش را اولویت قرار دهید.

 • تجارت خود را توسعه دهید :

میلیونها راه برای رشد هست. شما می توانید درکنار کار فعلی خود کسب وکار دیگری را شروع کنید، یک بازار نو را هدف قرار دهید، و پیشنهادهای خود را توسعه دهید.

 • از سایت های تبلیغ کسب و کار کمک بگیرید.

یکی از این سایت هایی که کسب و کار شما را تبلیغ می کند سایت کسبین است.

 

مشکلات کسب وکار

مشکلات کسب و کار

مشکلات کسب و کار

یکی از مشکلات کسب و کار ها شناخته شدن و دیده شدن است. پیدا کردن روش مناسب تبلیغاتی برای برند شدن و معرفی کسب و کار کار سختی نیست اما زمان بر و مستلزم تحقیق و دقت کافی ست. البته مشکلات دیگری هم بر سر راه کسب و کارها قرار دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.
مشکلات کسب وکار

مشکلات کسب وکار

تبلیغات برای کسب و کار

اگر دنبال پیدا کردن راه تبلیغاتی مناسب برای رشد کسب و کار خود هستید می توانید به پیشنهادهای ما نیز فکر کنید.
 • تبلیغات پیامکی کسب وکار

یکی از این روش ها تبلیغات پیامکی است. ارسال پیامک های تبلیغاتی به هر نقطه ای از ایران که بخواهید امکان پذیر است. خودتان را به شهر و منطقه خود محدود نکنید. تبلیغات شما بهتر است در سطح کشور باشد.
کسبین یک وبسایت برای معرفی کسب و کار شماست. می توانید در آن آگهی درج کنید و با ایجاد بروشورهای آنلاین کار خود را معرفی یا گسترش بدهید.
تبلیغات برای حل مشکلات کسب و کار

تبلیغات برای حل مشکلات کسب و کار

مشکلات کسب و کار در ایران

بعضی از افراد میخواهند تصمیم بگیرند که آیا کسب و کار خود را در ایران راه اندازی کنند یا در کشور دیگری؟ به همین دلیل در ابتدا علاقه دارند بدانند که مشکلات کسب و کار در ایران و سایر کشورها چیست؟ سپس آن ها را با یکدیگر مقایسه نموده و بهترین گزینه را البته متناسب با شرایط خود برگزینند. زیرا ممکن است شرایط خاصی برای شروع کار برای یک فرد غیرقابل قبول و برای شخص دیگری ایده آل به نظر برسد و این مساله تا حدودی بستگی به شما نیز دارد. اما در ادامه به بررسی مشکلات کسب و کار در ایران می پردازیم.

 بر اساس بررسی‌های بین المللی می توان عمده مشکلات ایران در حوزه شروع کسب و کار را دسترسی به منابع مالی، تورم و دیوانسالاری دولتی ناکام برشمرد.

به گزارش ایسنا، آمارهای سالانه مجمع جهانی اقتصاد قسمتی را به مشکلات موجود در زمینه کسب و کارها مربوط دانسته و با نظرسنجی از مدیران اجرایی بنگاه‌های اقتصادی در کشورهای متفاوت از آنها خواسته است از بین ۱۶ عامل تاثیرگذار در این زمینه 5 عاملی که در کشور آنها نقش مهم تری را به خود اختصاص داده‌اند تعیین کنند.

بر این اساس در ایران طی سال ۲۰۱۶ میلادی اولین عاملی که به عنوان مانع شروع کسب و کارها دیده شده است دسترسی به منابع مالی است که با بررسی نظرات شرکت کنندگان در این نظرسنجی امتیاز آن ۱۴.۸ ارزیابی شده که البته این امتیاز درسال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱۹.۶ بوده است.

تورم با اخذ امتیاز ۱۲.۲ در رده دوم این جدول قرار دارد که در این قیاس با سال ۲۰۱۵ که این رقم ۱۱.۷ بوده گویا مشکل بیشتری برای صاحبان مشاغل به دنبال داشته است.

دیوانسالاری دولتی ناکارآمد با امتیاز ۱۲.۱ در فاصله‌ای اندک با تورم قرار گرفته و این امتیاز در سال ۲۰۱۶ در قیاس با سال ۲۰۱۵ میلادی ۰.۱ افزایش را نشان می‌دهد.

بی ثباتی سیاست‌ها نیز به عنوان چهارمین عامل بازدارنده در این بخش شناخته شده و امتیازی معادل ۱۰.۹ را به خود اختصاص داده است که البته این امتیاز در قیاس با سال ۲۰۱۵ که امتیاز این بخش ۱۲.۹ بوده به نظر شرایطی بهتر ایجاد شده است.

اما احتمالا بیشترین افزایش امتیاز در مدت 1 سال میلادی به موضوع فساد مربوط شود که در سال ۲۰۱۶ امتیاز آن در مقایسه با سال ۲۰۱۵ چهار امتیاز افزایش پیدا کرده و از 6 به ۱۰ رسیده است.

نامساعد بودن زیرساخت‌ها ششمین عامل بازدارنده کسب و کارها در سال ۲۰۱۶ شناخته شده و امتیازی معادل ۹.۲ را به خود اختصاص داده است که البته این عدد در زمان 1 سال ۲.۲ امتیاز کاهش پیدا کرده است.

رتبه هفتم جدول موانع کسب و کار به قوانین ارزی مربوط می‌شود و بعد از آن نرخ‌های مالیات، کمبود نیروی کار تحصیل‌کرده و فقر اخلاقی کاری در نیروی کار در رده‌های هشتم تا یازدهم این جدول قرار دارند.

ظرفیت ناکافی برای نوآوری، پیچیدگی مقررات مالیاتی، جرم و دزدی، بی ثباتی دولت و پائین بودن سطح بهداشت عمومی دیگر عوامل مزاحم در حوزه گسترش کسب و کارها و شروع کسب و کار جدید شناخته شده‌ و رتبه‌های پایانی این جدول را به خود اختصاص داده‌اند.