وب سرویس یا API

api چیست

api چیست ؟

وب سرویس چیست؟

اگر کمی به نام وب سرویس یا API دقت کنیم تا حدودی متوجه مفهوم آن می شویم. 
وب سرویس یک سرویس اینترنتی است. به احتمال زیاد تا به حال برای شما نیز پیش آمده است که از یک سایت خرید اینترنتی انجام داده باشید یا در یک سایت ثبت نام کرده و عضو شده باشید و از طرف آن وب سایت پیامک یا پیامک هایی دریافت کرده باشید مبنی بر اینکه به سایت ما خوش آمدید یا محصول خریداری شده برای شما ارسال گردید و …

این پیام ها حاصل اتصال وب سایت به پنل پیامک است. در واقع باید سایت به یک پنل پیامکی متصل باشد تا بتواند از طریق آن برای افراد پیامک ارسال نماید.

روش اتصال سایت به پنل پیامک

برای این منظور ابتدا شما باید از بین پنل های پیامک موجود یکی را انتخاب کنید. یکی از پنل های فعال در این زمینه پنل پیامک ایران رسانک است.

اگر شما قصد دارید سایت خود را به پنل ما متصل کنید یا اینکه شما یک برنامه نویس یا طراح وب سایت هستید و قصد دارید سایت های مشتریان خود را به پنل ما متصل کنید، می توانید قبل از آن از مشاوره رایگان و راهنمایی تیم پشتیبانی ایران رسانک بهره مند شوید. 

اتصال پنل به وبسایت

اتصال پنل به وبسایت

تاریخچه‌ کوتاه از API

شاید برایتان دور از باور باشد ولی باید بدانید که APIها دقیقا  زمان اندکی  قبل از کامپیوترهای شخصی به‌وجود آمدند. در آن هنگام یک API به عنوان کتابخانه‌ای برای سیستمهای عامل‌ مورد استفاده قرار می‌گرفت. API ها معمولا به شکل محلی کار می‌کردند و بعضی مواقع هم پیام‌ها را مابین اصلی‌ها انتقال می دادند. بعد از گذشت حدود ۳۰ سال APIها از محیط محلی خود خارج شده و در اوایل سال ۲۰۰۰ آن ها در حال تبدیل شدن به یک فناوری مهم از راه دور بودند.

کاربرد API

API مخفف کلمات رابط کاربردی برنامه‌نویسی است و مجموعه‌ای از پروتکل‌هاست که در جهت ایجاد و یکپارچه‌سازی نرم‌افزار استفاده می‌شود. API این امکان را می‌دهد که محصول یا خدماتتان با سایر خدمات و محصولات ارتباط برقرار کند بدون اینکه از نحوه برنامه‌نویسی آن ها مطلع باشد. این موضوع می‌تواند توسعه‌ی برنامه، صرفه‌جویی در وقت و هزینه را به دنبال داشته باشد. زمانی که محصولات و نرم‌افزارهای تازه ای را طراحی کرده و آن ها را مدیریت می‌کنید، API به شما ازادی عمل و انعطاف‌پذیری می‌دهد و  برای ایده‌های جدید فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند.

انواع API براساس نوع استفاده

دسته بندی API بر اساس موارد مختلفی می تواند انجام شود و ما این جا بر اساس نوع استفاده آن ها را دسته بندی کرده ایم.

  • API  وب 

این گروه رایج‌ترین نوع APIاست. این نوع داده‌های قابل‌ خواندن توسط ماشین و انتقال عملکرد را بین سیستم‌های مبتنی‌بر وبی ارائه می‌کنند که معماری کلاینت‌ سرور را نشان می‌دهند. این APIها عمدتاً درخواست‌ها را از برنامه های کاربردی وب دریافت می‌کنند و با استفاده از پروتکل جواب را از سرورها HTTP ارائه می‌دهند. توسعه‌ دهندگان وب می‌توانند از API‌های وب برای توسعه عملکرد برنامه‌ها یا وب‌سایت‌هایشان استفاده کنند. برای نمونه، ای‌پی‌آی Pinterest با ابزارهایی برای افزودن داده ی کاربران پینترست، مثل تابلوها یا پین‌ها به یک وب‌سایت ارائه می‌شود. نمونه دیگر، ای‌پی‌آی Google Maps است که امکان افزودن نقشه با موقعیت مکانی سازمان را ایجاد می‌کند. بیشتر کسب‌وکارها از بیش از یک API برای متصل کردن برنامه‌ها و به اشتراک گذاشتن‌ اطلاعات استفاده می‌کنند. بعضی هم به ابزار مدیریت API برای کمک به کنترل و توزیع و تجزیه ‌و‌تحلیل API‌های گوناگون احتیاج دارند.

  • API  سیستم‌عامل

این دسته از API‌ها روش استفاده اپلیکیشن‌ها از منابع و سرویس‌های سیستمهای ‌عامل را تعریف می‌کنند. هر سیستم‌عامل مجموعه‌ای از APIهای مخصوص خود را دارد؛ برای مثال Windows API یا Linux API (ای‌پی‌آی فضای کرنل‌یوزر و ای‌پی‌آی داخلی کرنل). اپل API منبع را برای macOS و iOS در داکیومنتی ارائه می‌دهد. ‌APIهای ایجاد اپلیکیشن‌ها برای سیستم‌عامل دسکتاپ macOS اپل در مجموعه‌ابزارهای توسعه‌دهنده Cocoa گنجانده شده است. آن دسته از افرادی که برنامه‌هایی برای سیستم‌عامل iOS ایجاد می کنند، از Cocoa Touch، نسخه اصلاح‌شده Cocoa، بهره می برند.

  • API پایگاه داده

این نوع از API ارتباط بین برنامه کاربردی و سیستم مدیریت دیتابیس را امکان‌پذیر می‌کنند. توسعه‌دهندگان وب با نوشتن  Query  برای دسترسی به داده، تغییر جداول و… به کار با دیتابیس‌ها احتیاج دارند. برای نمونه، API دیتابیس دروپال ۷ (Drupal 7 Database API) به کاربران این امکان را می‌دهد تا Query یکپارچه را برای دیتابیس‌های گوناگون، اعم از اختصاصی و متن‌باز بنویسند. نمونه دیگر، API دیتابیس ORDS است که در Oracle REST Data Services تعبیه شده است.

  • API  راه دور

این دسته استانداردهای تعامل را برای اپلیکیشن‌های در‌حال‌اجرا روی ماشین‌های گوناگون تعریف می‌کنند. به‌ بیان دیگر، محصول نرم‌افزاری به منابع واقع در خارج از دستگاهی دسترسی پیدا می کند که آن‌ها را درخواست می‌کند. از‌آن‌جا ‌که 2 برنامه کاربردی از‌راه‌ دور به وسیله یک شبکه ارتباطی، به خصوص اینترنت، به‌هم وصل هستند، بیشتر API‌های ریموت بر‌اساس استانداردهای وب نوشته شده‌اند. Java Database Connectivity API و Java Remote Method Invocation API 2 نمونه از رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه از ریموت می باشند.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.