روش شروع کسب و کار

روش شروع کسب و کار

وقتی قصد داریم کسب و کاری را راه اندازی کنیم با مسائل درونی و بیرونی زیادی روبرو هستیم و روش شروع کسب و کار را نمی دانیم، در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

روش شروع کسب و کار

روش شروع کسب و کار

 • درگیر شدن با بهانه ها در شروع :

اشخاص زیادی در جهان هستند که رویای راه اندازی یک مجموعه و تجارت را در سر دارند ولی هیچوقت اقدامی نمی کنند. دلیل آن هم وجود تردیدها و بهانه هایی است که به دلیل نپذیرفتن مسئولیت ها دارند و در اصل برای شروع نکردن یک کار و راه اندازی نکردن یک تجارت می توان صدها بهانه و دلیل آورد. صاحب یک کسب و کار بودن می تواند ترسناک هم باشد که در بیشتر موارد، صاحبان تجاری از ریسک های این کار می ترسند ولی باید بهانه های خود را بشناسید و درصدد برطرف کردن آن ها باشید. این بهانه ها مثل یک سرعت گیر عمل می کنند و باید یک بار دیگر دلایل خود را برای راه اندازی تجارت مرور کنید و راهی را برای کنار گذاشتن افکار منفی پیدا کنید.

 • هر چیزی در رابطه با کسب و کاری که می خواهید را جذب کنید :

برای شروه کسب و کار به مواردی که از اطرافیان، دوستان، متخصصان، خانواده یا حتی خودتان می شنوید ، گوش بدهید.

در اصل باید افکار ناب دیگران را مثل یک قطعه طلا بدانید و تلاش کنید که ایده هایی را که به دستتان می رسد را در ذهنتان به مرحله اجرا برسانید. همه منابعی که دارید را یادداشت کنید تا به موقع از آن ها استفاده کنید.

وقتی که از آغاز کار تجاری خود به دیگران اطلاع می دهید ، زبان بدن آن ها را به خاطر بسپارید. ببینید که سعی دارند شما را تشویق کنند یا در کار تان کار شکنی کنند ؟

حتما از آن ها بخواهید که با شما صادق باشند و ایده های خود را بیان کنند. قدرت نظرات دیگران را  جدی بگیرید زیرا این اشخاص از دید یک مشتری اظهار نظر می کنند.

 • برای شروع کسب و کار یک راه حل پیدا کنید :

به جای این که فقط به این فکر باشید که چه چیزی رابفروشید ، به راه حل های ممکن هم بیندیشید. وقتی که تجارت شما قدرت حل مشکلات را داشته باشد ، در جذب مشتری موفق تر خواهد بود ، برای مثال ببینید که فلان تجارت چه مشکلی را در محصولاتش دارد و شما تلاش کنید که این مشکل را برطرف کنید و یا از به وجود آمدن آن پیشگیری کنید.

ایده شروع کسب و کار

ایده شروع کسب و کار

 • شروع کسب و کار را سخت نگیرید :

حالا برای ایجاد یک کسب و کار، ایده خاصی را در سر دارید که باید برای اجرای آن دست به اقدام بزنید . در مرحله اول باید تجملات و مخارج اضافه را کنار بگذارید و در عوض اجناس خود را ارزان تر بفروشید و به عنوان صاحب یک کسب و کار و یک فرد تازه کار، تلاش کنید که کیفیت خوب را در عین سادگی عرضه کنید و احتیاجات و انتظارات مشتریان را هم  با دقت برآورده کنید و به ان ها بی اعتنا نباشید.

موارد بی کاربرد و اضافی را از محصولات خود حذف کنید و باعث ریزش مشتریان نشوید.

 • قبل از شروع کسب و کار هزینه ها را برآورد کنید :

وقتی که یک کسب و کار را راه اندازی می کنید، باید ارزش آن و هزینه های موجود را بررسی کنید ، برای مثال هزینه هایی مانند محل کار، اجاره ، تهیه لوازم و مواد، بازاریابی و . . . . هزینه های غیر منتظره را هم در حین کار در نظر بگیرید. از بودجه شخصی نیز غافل نباشید و به این فکر کنید که برای زندگی به چه مقدار پول احتیاج دارید که می تواند خرج اجاره خانه ، سلامت ، غذا ، بنزین و … را جوابگو باشد. حال بعد از در نظر گرفتن تمام این موارد می توانید، یک بودجه کاری ایجاد کنید و حتی می توانید روی وام بانکی نیز حساب کنید و تصمیم عاقلانه تری بگیرید.

 • شرایط کسب و کار خودتان را بدون هیچ پولی تصور کنید :

هیچ پولی یعنی کاملا صفر ، در بین کار ممکن است اتفاقات زیادی بیفتد که در آن زمان ها هیچ پولی نداشته باشید. این اتفاق برای خیلی از صاحبان کسب و کار رخ داده است و کاملا طبیعی است.

به منبع درآمد فعلی خود فکر کنید و این که از شغل فعلی خود چه درآمدی دارید ؟ چقدر زمان می برد تا منبع درآمدی شما تمام بشود؟ چه اتفاقات غیر منتظره ای احتمال دارد در این مسیر بیفتد ؟ خودتان را برای هر گونه شرایط این چنینی مهیا کنید تا راحت تر آن ها را رفع و حل کنید.

 • هم بسازید و هم به دست آورید :

اگر قصد دارید که یک کسب و کار راه اندازی کنید ، شغل فعلی خود را از دست ندهید. این فرایند به زمان نیاز دارد و سعی کنید تا کسب و کار خود را مرحله به مرحله جلو ببرید.

به عنوان یک شخص تازه کار برای درآمدزایی احتیاج به وقت بیشتری دارید و در واقع شما باید وقت بیشتری را صرف این کار کنید.

 • در مورد کسب و کار خود گفتگو کنید :

یکی از چالش هایی که صاحبان کسب و کار جدید با آن روبرو هستند ، این است که نمی دانند باید از کجا آغاز کنند . شاید به اشتراک گذاشتن عقاید و سوال کردن از دیگران کمی برایتان ترسناک باشد ، به خصوص این که نو پا نیز می باشید . باید ترس خود را از نظر و عقاید دیگران نسبت به کسب و کار خود کنار بگذارید و اگر نتوانید مشتریان را قانع کنید که از شما خرید کنند و کمپانی شما را پشتیبانی کنند ، قطعا با شکست روبرو می شوید.

پس تنها راه ممکن این است که با افراد مجرب در این زمینه صحبت کنید و سوالات خود را مطرح کنید. قطعا این کار آسان نیست اما اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و درصدد رفع مشکلات باشید.

در مورد قوانین آغاز کسب و کار اطلاعات کسب کنید :

آغاز یک کار جدید هیجان انگیز است ولی رعایت قوانین همیشه کسل کننده و دشوار است . به هر حال مجبور هستید که این قوانین را بدانید و به آن ها عمل کنید. یکی از قوانین مهم ، ایجاد یک سیستم حسابداری است که باید طبق قوانین پیش برود. پرداخت کردن مالیات نیز یکی از اصلی ترین ها می باشد و قوانین مربوط به حقوق کارمندان نیز جزء مهم ترین ها می باشد.

به طور کلی قوانین موجود بستگی به نوع تجارت شما دارد که اطلاع از آن ها یک موضوع مهم و ضروری است.

بین اطلاعات و اشتیاق خود برای شروع تعادل برقرار کنید :

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کسب و کار ، اشتیاق برای به اجرا در آوردن ایده های تجاری است. اشتیاق در این امر می تواند پروسه رشد تجاری فرد را فراهم کند اما اجازه ندهید که این شور و اشتیاق بیش از حد به شما غلبه کند و روی تصمیمات شما تاثیرگزار باشد.

اشتیاق و انگیزه می تواند شما را به جلو ببرد اما علم و دانایی شما را به مسیر درست هدایت می کند ، پس تحقیق کردن را فراموش نکنید.

شروع یک کار جدید مثل راندن یک اتومبیل است که اشتیاق و انگیزه مثل بنزین عمل می کنند و ذهن کنترل گر شما مثل فرمان ماشین و هدایت گر آن است.

 • خودتان را ارزیابی نمایید

بیایید با ابتدایی ترین و مهم ترین سوال آغاز کنیم: چرا می خواهید یک کسب وکار را شروع کنید؟ 

چه نوع کسب و کاری می خواهید شروع کنید؟

در این هنگام از خودتان سوالات بیشتری بپرسید تا به شما کمک کنند تا با نوع کسب و کاری که می خواهید شروع کنید بیشتر آشنا شوید و آنچه که لازم است داشته باشید.

این سوالات شامل موارد زیر است :

مهارت های شما چیست؟

شور و اشتیاق تان در کجا نهفته است؟

درچه حوزه ای تخصص دارید؟

چقدر می توانید هزینه کنید؟

چقدر سرمایه نیاز دارید؟

آیا شما تمایل دارد یک کارآفرین باشید؟

زمان پاسخ دادن به این سوالات با خود صادق باشید چرا که این صداقت یک پایه برای هر کاری که شما را به سمت جلو حرکت می دهد، ایجاد می کند.

به یک ایده کاری فکر کنید :

آیا شما یک ایده کاری کاملا متفاوت دارید؟

داشتن ایده اصلی ترین قدم برای شروع است. در این زمینه نکاتی داریم که شامل :

قدم بعدی را از خود سوال کنید :

چه تکنولوژی یا پیشرفتی به زودی معرفی می شود و چگونه آن چشم انداز کسب وکار را آنطور که می شناسید تغییر خواهید داد؟ می توانید از این تغییر پیش تر بروید ؟

مهارت هایتان را وارد زمینه جدید کنید : این کاری است که خیلی از شرکت ها و صنایع همیشه انجام می دهند در این موارد، چشم اندازهای تازه می تواند تفاوت ها را ایجاد کند.

از روش بهتر، ارزان تر و سریع تر استفاده کنید : آیا ایده کسب و کارتان جدید نیست؟ اگر اینطور است، درباره پیشنهادهای فعلی فکر کنید و بر روی روش ایجاد چیزی بهتر، ارزان تر یا سریع تر تمرکز کنید.

پس وارد جامعه شوید با افراد مختلف صحبت کنید و از آن ها سوالاتی در این زمینه بپرسید، با بقیه کارآفرینان مشورت کنید، ایده های تحقیق آنلاین را بررسی و یا از هر روشی که برای شما مناسب تر است استفاده کنید.

تحقیقات بازاریابی انجام دهید :

کسی دیگری است که مشابه کار شما را داشته باشد؟ اگر نه، آیا دلیل محکمی برای شروع این کار دارید؟

پیشنهاد می کنیم درمورد رقیبان احتمالی و یا شریکان خود در بازار تحقیق کنید چرا که این کار اهدافی را که باید برای تحقیقات خود تکمیل شوند را تجزیه و تحلیل می کند.

3 مورد از رایج ترین اشتباهات که در تحقیق بازاریابی صورت می گیرد عبارتند از:

استفاده از تحقیقات ثانویه.

فقط استفاده از منابع آنلاین.

فقط انتخاب اشخاص آشنا.

 • بازخورد بگیرید :

اجازه دهید که اشخاص با محصول یا سرویس شما تعامل داشته باشند و از نظرات آنها باخبر شوید چرا که نظرات مختلف و متنوع می تواند به شما کمک کند.

یکی از آسان ترین روش ها برای استفاده از بازخورد این است که بر رویکرد “راه اندازی ناب” تمرکز کنید این رویکرد ، سه اصل دارد نمونه سازی، آزمایش و راه اندازی.

برای کنترل بازخوردها در ادامه مواردی را به شما پیشنهاد می کنیم :

صبور باشید! مغز شما احتمالا در زمان دریافت بازخورد در حالت هیجان زده خواهد بود و ممکن است به نتایج بدی برسد ، مدتی صبر کرده و آنچه را که به عنوان یک بازخورد شنیده اید در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنید.

با “تشکر” آغاز کنید. افرادی که به شما عکس العمل  منفی نشان می دهند انتظار ندارند که از آن ها تشکر کنید، ولی انجام این کار موجب می شود که آن ها به شما احترام بگذارند.

به دنبال حقیقت باشید. اگر کسی ایده ای را دوست نداشته باشد، این به آن معنا نیست که از همه چیزهایی که گفته اید، اجتناب مب کند. به خاطر داشته باشید که این افراد در تلاش برای کمک هستند، و ممکن است تنها به یک مشکل یا راه حل کوچک تر اشاره کنند که باید بیشتر به آن توجه کنید.

الگوها را دنبال کنید. اگر نظرات را می شنوید زمان آن است که به آنها توجه کنید.

با کنجکاوی گوش کنید. برای جلب توجه مشتری شنونده خوبی باشید.

سوال کنید. با سوالات خود متوجه شوید که چرا کسی به چیزی علاقه دارد یا خیر.

 • برنامه کاری خود را یادداشت کنید:

برنامه کاری مشخص می کند چگونه کسب وکار شما از زمان آغاز به بعد تکامل پیدا می کند.

 • امور مالی را بررسی کنید:

روش های  گوناگونی برای رسیدن به منابعی وجود دارد که شما برای شروع کسب وکار به آن احتیاج دارید. چند مورد از بهترین روش ها برای تامین مالی کسب وکار را به شما توصیه می کنیم :

درخواست کمک هزینه از اقوام یا دوستان، پیداکردن یک گروه سرمایه گذار ،درخواست تسهیلات و وام از بانک، مذاکره با یک شریک استراتژیک یا مشتری

 • محصولات وخدمات خود را ارتقا دهید :

نکته مهم این مقاله این است که وقتی که شما در واقع محصول را شکل می دهید، باید بر روی دو چیز متمرکز شوید: سادگی و کیفیت. بهترین گزینه شما لزوما این نیست که ارزان ترین محصول را تولید کنید، حتی اگر هزینه تولید را کاهش دهد. هم چنین شما باید مطمئن شوید که محصول به سرعت توجه کسی را جلب می کند.

 • تیم خود را کامل کنید :

برای اینکه کسب و کار خود را رونق دهید، باید مسئولیت ها را تقسیم بندی کرده و به افراد دیگر واگذار کنید برای انجام این کار شما به یک تیم احتیاج دارید.

 • یک مکان مشخص تعیین کنید :

این می تواند به معنی یک دفتر یا یک فروشگاه باشد. اولویت های شما بسته به احتیاج متفاوت است، ولی در اینجا چند مورد مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

سبک عملکرد، جمعیت، دسترسی به پارکینگ، نزدیکی به سایرشرکت ها و خدمات، رقابت، اجاره، خدمات رفاهی و سایر هزینه ها

 • فروش را شروع کنید :

صرف نظر از محصول و یا صنعت تان، آینده کسب وکارتان به درآمد و فروش بستگی دارد. استراتژی های گوناگون فروش و تکنیک هایی که می توانید بکار گیرید وجود دارد، ولی در اینجا 4 اصل را خواهیم گفت که باید به آن ها دقت کنید:

 • نه بشنوید و از آن استفاده کنید :

درخواست تعهد کنید ولی نظرتان را تحمیل نکنید، از شنیدن “نه” نترسید و فروش را اولویت قرار دهید.

 • تجارت خود را توسعه دهید :

میلیونها راه برای رشد هست. شما می توانید درکنار کار فعلی خود کسب وکار دیگری را شروع کنید، یک بازار نو را هدف قرار دهید، و پیشنهادهای خود را توسعه دهید.

 • از سایت های تبلیغ کسب و کار کمک بگیرید.

یکی از این سایت هایی که کسب و کار شما را تبلیغ می کند سایت کسبین است.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.